How much does it cost?

How much does it cost?

The cost of access to Smart Revise depends entirely on the planned duration of use, rather than the examination board, course or specification. The current pricing for Smart Revise is:
  1. 1-year course (Year 11/13) – £6.50 per student
  2. 2-year course (Year 10/12) – £10.40 per student
  3. 3-year course (Year 9) – £15.60 per student

PLEASE NOTE: The above prices are exclusive of VAT.

Students and parents are also able to purchase up to 12 or 24 months' access to Smart Revise privately through a student account.

Schools can benefit from bulk discounts when placing larger orders. We also reduce the pricing of Smart Revise at various points during the second half of the academic year.
    • Related Articles

    • How much does Smart Revise cost?

      The cost of access to Smart Revise depends entirely on the planned duration of use, rather than the examination board, course or specification. The current pricing for Smart Revise is: 1-year course (Year 11/13) – £6.50 per student 2-year course ...
    • How much does it cost?

      Smart Revise has a simple pricing plan.  £6 per month for private students. Discounts available for teachers purchasing class packs.  
    • How much does a Craig 'n' Dave membership cost?

      A Craig 'n' Dave 12-month membership costs £149 plus VAT.
    • About our videos

      Where can I find your videos? The videos are hosted on YouTube and available to stream online via our student website.  Whenever we update a video on YouTube, the link changes – for that reason, we recommend linking to the videos on our student site, ...
    • I’m a parent – can I purchase a Craig 'n' Dave membership for my child?

      Our resources are very much designed to be delivered by a teacher in the classroom, so a student using them individually at home wouldn’t really be able to make the most of them. As such, we don’t offer private memberships for students or parents. ...